Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

Sprężarki to sprzęty, z którymi napotykamy się wielokrotnie. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz w każdym, zwykłym mieszkaniu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To jedynie drobne przykłady. Newralgicznym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Od czasu do czasu pożądany jest rezultat wymuszenia przepływu medium. Jesteśmy w stanie również bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są instrumentami zdolnymi do przekształcania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a w następnej kolejności sprężone. To naturalnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie powinno mieć o wiele większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Bardzo znaczącym szczegółem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują ogromne straty energii w postaci ciepła. W następstwie tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Funkcją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki wynik nazywamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Dlatego tak łatwo przekształcić ich kształt i objętość. Wymaga to jednakże znacznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Natomiast wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez dobrego systemu chłodzenia, sprężarka niezwykle ekspresowo uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezmiernie duże. To właśnie dzięki temu czynnik jest ekspresowo przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje parę innych efektów. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niesłychanie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. 

Dopuszczalne jest też wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki spalinowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *