Fabrykacja noży – wykorzystanie materiałów

1

Konstrukcja materiałów wykorzystywanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu fundamentalnych instrumentów, mebli lub budowli na początku używano drzewa czy kamieni. Razem z rozwojem nauki odkryto cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych towarów. Przy wyrobie co niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź spełniającymi wymogi kontrahenta. Można to bardzo łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, które od lat są produkowane ze stopu metalu i powszechnie używane w samochodach do użytku powszedniego.

 

Ze względu na atrybuty tworzyw użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane lub nie. Niemniej jednak w trakcie rajdów oraz wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały odpowiednio własnego zadania, skutkiem tego długo testowano pionierskie materiału i dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dziś hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie wykorzystywane w wyścigach oraz różnych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje dużo innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są kamienie wodne taidea, jakie są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak szablonowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy między nimi, wyglądem przede wszystkim się nie wyróżniają. Z reguły wytwarzane są w takich samych kolorach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika wykorzystywana do ich produkcji ma jednak jedną skazę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy fabrykowaniu siekier czy scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na dużo upadków, uderzeń lub innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji nadal używa się schematycznych stopów przeróżnych metali, które być może należy częściej ostrzyć, jednakże perfekcyjnie sprawdzają się w warunkach polowych lub wojskowych.

 

Zobacz także: Japońskie noże Santoku.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *