Tonery i tusze – drukujemy!

Utworzyliśmy plik i pragniemy go wydrukować. Selekcjonujemy profesjonalne polecenie w programie go edytującym. W tym czasie dane elektroniczne przesyłane są z komputera do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania akompaniują procesy odbywające się wewnątrz urządzenia drukującego. Bęben światłoczuły, będący detalem centralnym tonera laserowego, pozostaje poddany ładowaniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko odpowiedzialne są elektrody ładujące. Przeważnie są w obrębie tonera. Potem taki nabity elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przesłany do druku, przesłany laserem, zapamiętuje się na bębnie. Dzieje się to dzięki zmianie obciążeń elektrycznych bębna na przeciwstawne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, cylinder magnetyczny transportuje na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, które poprzednio naświetlił laser. Znaczącą rolę gra listwa podająca, która rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on jednakże jeszcze w pełni z nią powiązany, może się od niej oderwać.

 

W jaki sposób zamienić toner?

Gdy dojrzejemy, że stopniowo pogarsza się jakość wydruku, świadczy to, że kończą się tusze hp. Jeżeli nie wymienimy go, to drukarka nie będzie miała materiału, jakim zapełni kartkę. Na ogół kończeniu się proszku, prócz widocznych oznak na wydrukach, akompaniować będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim wypadku? Nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym przypadku zakupić toner zamiennik (w przypadku kartridżu Toner-Kit) czy też oddać zużyty toner do regeneracji.

Wymiana tonera jest dość łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się jedynie niuansami. Należy:

1. Po otrzymaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – stopujemy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w wypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy nowy toner.

5. Drukujemy stronę testową.

 

Po poprawnym zainstalowaniu tonera, drukarka jest ponownie gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *